Aktuality

Ministr financí Andrej Babiš chce odložit elektronickou evidenci tržeb

Hospodářská komora minulý týden navrhla odložení spuštění elektronické evidence tržeb na začátek roku 2017. Ministr financí v diskusi s firmami připustil termín 1. února 2017, jak uvedl Svaz průmyslu a dopravy.

O termínu spuštění EET chce Babiš rozhodnout do konce srpna. Dále je možné, že se evidence vyhne podnikatelům s malým obratem.

Dosavadní spuštění elektronické evidence pro 1. vlnu, hotely a restaurace bylo plánované na 1. prosinec 2016. Další firmy se pak budou postupně zapojovat postupně po dalších měsících.

Technická specifikace EET byla zveřejněna

V dokumentu zveřejněném na webu Ministerstva financí ČR je popsáno datové rozhraní pro příjem a potvrzení informací o evidované tržbě obsažené v datové zprávě.
V průběhu června tohoto roku by měla finanční správa zajistit sjednocené prostředí (PlayGround) pro softwarové vývojáře a výrobce a prodejce pokladen a pokladních systémů. V technické dokumentaci je mimo detailního popisu struktury a formátu datových zpráv uvedena také definice webových služeb a XML schématu.
Proces přidělování autentizačních údajů a administraci údajů o provozovnách a certifikátech na portálu Finanční správy bude zahájen 1. září 2016. V listopadu pak budou moci podnikatelé otestovat své pokladní zařízení, a to prostřednictvím testovacího prostředí, které zajistí Finanční správa.

EET bude spuštěna v prosinci 2016

Minulý týden prezident České republiky podepsal Zákon o evidenci tržeb a jeho doprovodný zákon. Oba tyto zákony vyjdou ve Sbírce zákonů v dubnu a platit začnou od května. Po té bude následovat sedmiměsíční lhůta na přípravu pro podnikatele a budou také zajištěna technická infrastruktura a řešení EET. Elektronická evidence bude v 1. vlně spuštěna v prosinci.

EET schválena Senátem

Senátoři ve středu 16. 3. 2016 schválili zavedení elektronické evidence tržeb. Zároveň schválili návrh Ministerstva financí na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % s výjimkou alkoholických nápojů, a to od okamžiku účinnosti zákona o evidenci tržeb. Návrh zákona o EET nyní míří k podpisu prezidentem republiky a následně bude publikován ve Sbírce zákonů.

Pro koho a kdy bude EET platit

V první vlně budou evidovány tržby z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, v druhé (po třech měsících) tržby ze sektoru maloobchod a velkoobchod. Ve třetí fázi, která začne 15 měsíců po spuštění, budou evidovány tržby v ostatních činnostech (tj. např. svobodná povolání, doprava, zemědělství) s výjimkou těch ve 4. fázi. Nakonec ve 4. fázi 18 měsíců po spuštění budou mít povinnost evidovat své tržby vybraná řemesla a výrobní činnosti.